Jelito grube

Współczesny styl życia nie sprzyja zdrowiu. Zabiegani, zestresowani jemy byle jak i byle co. Prawdziwe zdrowie stało rzadkością. Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest sprawnie działający układ trawienny. Według niektórych lekarzy pierwsze choroby układu trawiennego zaczynają się w wieku trzech lat, kiedy to jesteśmy przyzwyczajani do „dorosłej” diety.

Jelito grube pełni bardzo ważną rolę, a nawet u osób w młodym wieku jest poważnie zanieczyszczone. Można to poznać po wypryskach, trądziku, chronicznych zaparciach, wyraźnie odstającym brzuchu (nawet u osób o szczupłej sylwetce), nieświeżym oddechu, powracających zapaleniach i infekcjach, także po astmie i alergii – to tylko niektóre objawy.

Zatruciu toksynami, które jest wynikiem zanieczyszczonego jelita grubego towarzyszą mniej oczywiste objawy takie jak bóle głowy, bezsenność, złe samopoczucie „bez przyczyny”, przygnębienie i stany depresyjne. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że można sobie bez trudu poradzić z tymi problemami.

Funkcje jelita grubego

W jelicie grubym wchłaniane są glukoza, witaminy, woda i elektrolity oraz aminokwasy wytwarzane przez bakterie jelitowe. Zatem dodatkową porcję substancji odżywczych produkuje mikroflora jelita! Flora ta pełni rolę regulatora systemu nerwowego i wspomaga system immunologiczny, gdyż zwalcza bakterie gnilne i chorobotwórcze.

Mikroby znajdujące się w jelicie są wypełnione bioplazmą, czyli dynamicznym układem obdarzonym ładunkiem elektrycznym (elektron, proton, jon). Bioplazma naładowuje wodę i elektrolity wchłaniane przez jelito. Jelito jest olbrzymim zbiornikiem naczyń krwionośnych, a więc i krwi. Strumienie krwi i limfy roznoszą takie „naładowane” elektrolity po całym organizmie. W ten sposób energia dociera do każdej komórki ciała tym samym ogrzewa całe ciało. Z tego względu dolna część brzucha zwana jest w tradycji Wschodu "piecem Hara" i odpowiada elementowi ognia.

Jelito grube wpływa na pracę aż 14 organów, w tym serca, płuc, żołądka i wątroby. Każdy organ jest stymulowany przez inny odcinek jelita. Energia w postaci bioplazmy wspiera pracę organów związanych z danym odcinkiem.

Chcąc mieć dużo energii, uczucie wewnętrznego ciepła i dobre samopoczucie musimy żywić siebie i mikroflorę naszego jelita żywym pokarmem, pełnym energii, świeżym. Mikroby odżywiają się żywymi produktami roślinnymi – surówkami, owocami, świeżo wyciśniętymi sokami, orzechami. I takie jedzenie sprawi, że organizm odżyje. Z kolei przewaga jedzenia poddanego długiej obróbce termicznej jedynie obciąża organizm, który zanim strawi i przyswoi pokarm musi go najpierw naładować własną energią życiową – takie jedzenie pozbawia nas energii, po posiłku stajemy się senni i ociężali.

Skutki zanieczyszczenia jelit

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jelito funkcjonuje prawidłowo przyjrzyj się sobie bliżej: wypryski na skórze, trądzik, zaparcia, wyraźnie wystający brzuch nawet u osób szczupłych, nieświeży oddech, nalot na języku, kamień na zębach, zapalenia spojówek, dziąseł lub zatok, częste przeziębienia, astma, opryszczka, bóle głowy, bezsenność, złe samopoczucie bez wyraźnej przyczyny, stany depresyjne, brak energii i chęci do życia i działania. To tylko niektóre z objawów, które mogą wskazywać na zanieczyszczenie jelita.

Możesz też przeprowadzić prosty test. Wystarczy wypić 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z buraków (ale nie z kartonu tylko świeży!). Jeśli sok z buraka farbuje mocz na czerwono, oznacza to, że nasze jelito nie stanowi wystarczająco szczelnej bariery oddzielającej środowisko jelit od krwi. I tak jak przedostaje się barwnik z buraka (do krwi, następnie jest filtrowany przez nerki i wydalany z moczem), tak samo przedostają się do krwi toksyny zalegające w jelitach.

Toksyczne substancje przenikają razem z wodą do krwi. Przedostają się przez 1-2 milimetrowe ścianki jelita grubego do jamy brzusznej zatruwając sąsiednie organy: wątrobę, nerki, narządy płciowe i inne.

Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do zanieczyszczenia jelita grubego i wyniszczenia naturalnej mikroflory bakteryjnej są:

Skutki złego funkcjonowania jelita grubego:

Nie zakładaj, że poprawa nastąpi sama.
Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, zacznij działać!

Jak poprawić funkcjonowanie jelita

Bardzo dużym ułatwieniem w procesie zmian będzie praca z emocjami oraz dążenie do budujących postaw życiowych.

Pamiętaj o zachowaniu umiaru, zmiany wprowadzaj stopniowo, aby organizm miał czas na adaptację.

©2005 Zdrowie - pierwszy krok